Świąteczna krzątanina w kuchni niewątpliwie ma swój urok. W powietrzu unoszą się zapachy pysznych potraw przygotowywanych specjalnie na uroczystą wigilijną kolację. Szczególnie wyczuwalny jest aromat cynamonu – składnika większości ciast i ciasteczek korzennych, które królują na świątecznym stole. Czy oprócz walorów smakowych i pięknego zapachu przyprawa ta skrywa w sobie coś jeszcze?

Udowodniono szereg właściwości prozdrowotnych cynamonu. Najcenniejszym jego składnikiem jest aldehyd cynamonowy nadający aromat i wykazujący właściwości przeciwnowotworowe. Dodawanie cynamonu do świątecznych potraw jest stosowne również pod innym względem. Przyprawa pobudza metabolizm i przyspiesza przemianę materii. Przynosi ulgę przy problemach żołądkowych – niweluje dolegliwości wynikające z zatrucia pokarmowego.

Swoje zastosowanie cynamon znalazł również w kosmetyce. Pomaga w walce z wypryskami, a także łagodzi przebarwienia. Znakomicie rozświetla i rozjaśnia cerę. Często jest składnikiem wielu kosmetyków, a nawet perfum. Dzięki właściwościom ściągającym wykorzystuje się go do produkcji kremów wyszczuplających.

Dzielimy się pomysłem na wykorzystanie cynamonu w domowych warunkach – cynamonową kąpiel stóp. W okresie przeziębień może okazać się strzałem w dziesiątkę.

1. Łyżkę oliwy z oliwek zmieszaj ze szklanką mleka, szklanką wody i 2 łyżeczkami sypkiego cynamonu.
2. Mieszankę lekko podgrzej, a następnie wlej do miski, w której będziesz moczyć nogi.
3. W tak przygotowanej kąpieli mocz stopy przez 10 minut.