Olejki, to jedne z niewielu naturalnych kosmetyków, które nadają się do wielu różnych działań upiększających. Można ich używać zarówno do pielęgnacji włosów, jak i twarzy, ciała i paznokci. Mają wszechstronne zastosowanie pielęgnacyjne. Nawilżają, wygładzają, regenerują. Są przede wszystkim naturalne i bez konserwantów, w przeciwieństwie do kremów.

Olejków do wyboru jest bardzo wiele, jednak bez względu na rodzaj olejku, przy zakupie warto zwrócić uwagę na kilka aspektów.
W składzie olejku nie powinno być żadnych chemicznych dodatków. Nie powinno też być olejów mineralnych, czyli parafiny, która jest gorsza jakościowo i zmniejsza dobroczynne działanie olejku. Najlepiej, jeśli na buteleczce jest informacja, że olejek pochodzi z ekologicznej uprawy.

Jeśli chcemy zachować wszystkie właściwości i witaminy w olejku, musi być on nierafinowany – czyli tłoczony na zimno.
Olejki są wydajne, nie podrażniają i sprzyjają naszej skórze i włosom. Jednak trzeba pamiętać, że najlepiej sprawdzą się na noc, gdyż w ciągu dnia mogą dawać nieestetyczny efekt świecenia i nie nadają się pod makijaż zachować umiar w stosowaniu.